W Małopolsce po raz pierwszy odbyły się Targi Dobroczynności Veritatis Splendor. Do stolicy regionu zjechali przedstawiciele 44 organizacji dobroczynnych z całego świata. Uczestników tego wspaniałego wydarzenia, które rozpoczęło się 14 września, można było spotkać na krakowskich Plantach, w pobliżu Teatru im. J. Słowackiego. W specjalnie zaaranżowanym na potrzeby Targów miasteczku swoje stoiska miały organizacje m.in. z USA, Włoch, Francji, Rumunii, Białorusi, Kenii, Ghany, Zimbabwe, Tanzanii, Madagaskaru i Gruzji. Przed cztery dni przedstawiciele fundacji dzielili się z mieszkańcami Krakowa swoją receptą na pomaganie i dobrą energią.

Targi Dobroczynności Veritatis Splendor zgromadziły nie tylko kilkadziesiąt organizacji dobroczynnych z całego świata. Do stolicy Małopolski przyjechali też misjonarze i misjonarki, którzy na co dzień pełnią swoją posługę w najdalszych zakątkach naszego globu. Właśnie w sobotę, w trzecim dniu Targów, wszystkich można było spotkać na krakowskich Plantach, w okolicy stoisk, na których prezentują się organizacje, instytucje i ruchy działające na rzecz innych. 

W stolicy Małopolski trwają pierwsze Targi Dobroczynności Veritatis Splendor – święto dobroczynności i troski o drugiego człowieka. Drugi dzień tego wyjątkowego spotkania zdominowała debata o tym, jak ważna jest sztuka budowania dialogu w dzisiejszym, podzielonym świecie. Wielu uczestników debaty podkreślało ogromną rolę Jana Pawła II w prowadzeniu światowego dialogu.

Kraków od 14 do 17 września 2017 r. zamieni się w światową stolicę miłosierdzia i dobroczynności. Podczas Targów Dobroczynności Veritatis Splendor najważniejsze organizacje pozarządowe z całego świata będą mogły zaprezentować swoją działalność, podzielić się doświadczeniami, wskazać sens i sposoby niesienia różnorakiej pomocy, zaprezentować charakter i formy swojej działalności. 

Pochodząca z Ugandy siostra Rosemary Nyirumbe została pierwszą laureatką Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor. Należącą do Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa zakonnicę doceniono za niestrudzone krzewienie idei solidarności i sprawiedliwości społecznej, nauczanie dialogu i wzajemnego poszanowania. Nagrodę – srebrny laur i 100 tys. dolarów - wręczył 17 października podczas uroczystej gali Jacek Krupa, marszałek Małopolski.

Poświęca swoje życie dla innych, walczy ze stereotypami kulturowymi i społecznymi, potrafi przełamywać bariery i daje świadectwo tego, że to drugi człowiek jest największą wartością - to cechy, którymi musi się charakteryzować laureat ustanowionej przez Sejmik Województwa Małopolskiego międzynarodowej Nagrody Veritatis Splendor. Nazwisko zwycięzcy, którego – wzorem Jana Pawła II - można określić mianem człowieka dialogu, poznamy 17 października, niemal 38 lat po wyborze Karola Wojtyły na papieża.

13 autorytetów z międzynarodowych środowisk intelektualnych, społecznych i kultury, w tym m.in.: ks. prof. Michał Heller – zdobywca nagrody Templetona zwanej teologicznym Noblem, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska-Okońska, włoski minister kultury Rocco Buttiglione i kardynał Stanisław Dziwisz zasiądzie w Kapitule Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor ustanowionej przez samorząd Małopolski. Pracom kapituły będzie przewodniczyć marszałek Małopolski Jacek Krupa. Pierwszego laureata nagrody poznamy jeszcze w tym roku.

Logo Województwa Małopolskiego

Organizator

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

www.malopolska.pl  

 

 

Polityka prywatności

Logo Instytutu Jana Pawła 2

Realizator

INSTYTUT DIALOGU MIĘDZYKULTUROWEGO
IM. JANA PAWŁA II W KRAKOWIE

ul. Totus Tuus 30, 30-610 Kraków
tel:  +48 12/422 03 44
fax: +48 12/ 619 87 87
www.idmjp2.pl