W Małopolsce po raz pierwszy odbyły się Targi Dobroczynności Veritatis Splendor. Do stolicy regionu zjechali przedstawiciele 44 organizacji dobroczynnych z całego świata. Uczestników tego wspaniałego wydarzenia, które rozpoczęło się 14 września, można było spotkać na krakowskich Plantach, w pobliżu Teatru im. J. Słowackiego. W specjalnie zaaranżowanym na potrzeby Targów miasteczku swoje stoiska miały organizacje m.in. z USA, Włoch, Francji, Rumunii, Białorusi, Kenii, Ghany, Zimbabwe, Tanzanii, Madagaskaru i Gruzji. Przed cztery dni przedstawiciele fundacji dzielili się z mieszkańcami Krakowa swoją receptą na pomaganie i dobrą energią.

Targi Dobroczynności Veritatis Splendor zgromadziły nie tylko kilkadziesiąt organizacji dobroczynnych z całego świata. Do stolicy Małopolski przyjechali też misjonarze i misjonarki, którzy na co dzień pełnią swoją posługę w najdalszych zakątkach naszego globu. Właśnie w sobotę, w trzecim dniu Targów, wszystkich można było spotkać na krakowskich Plantach, w okolicy stoisk, na których prezentują się organizacje, instytucje i ruchy działające na rzecz innych. 

W stolicy Małopolski trwają pierwsze Targi Dobroczynności Veritatis Splendor – święto dobroczynności i troski o drugiego człowieka. Drugi dzień tego wyjątkowego spotkania zdominowała debata o tym, jak ważna jest sztuka budowania dialogu w dzisiejszym, podzielonym świecie. Wielu uczestników debaty podkreślało ogromną rolę Jana Pawła II w prowadzeniu światowego dialogu.

To będą wyjątkowe cztery dni w Małopolsce. W Krakowie po raz pierwszy odbywają się Targi Dobroczynności Veritatis Spledor. Do stolicy regionu przybyli przedstawiciele organizacji charytatywnych z całego świata, by dzielić się dobrem oraz inspirować do działania. To właśnie tu spotkamy osoby, które żyją dobroczynnością na co dzień.

Kraków od 14 do 17 września 2017 r. zamieni się w światową stolicę miłosierdzia i dobroczynności. Podczas Targów Dobroczynności Veritatis Splendor najważniejsze organizacje pozarządowe z całego świata będą mogły zaprezentować swoją działalność, podzielić się doświadczeniami, wskazać sens i sposoby niesienia różnorakiej pomocy, zaprezentować charakter i formy swojej działalności. 

Pochodząca z Ugandy siostra Rosemary Nyirumbe została pierwszą laureatką Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor. Należącą do Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa zakonnicę doceniono za niestrudzone krzewienie idei solidarności i sprawiedliwości społecznej, nauczanie dialogu i wzajemnego poszanowania. Nagrodę – srebrny laur i 100 tys. dolarów - wręczył 17 października podczas uroczystej gali Jacek Krupa, marszałek Małopolski.

Poświęca swoje życie dla innych, walczy ze stereotypami kulturowymi i społecznymi, potrafi przełamywać bariery i daje świadectwo tego, że to drugi człowiek jest największą wartością - to cechy, którymi musi się charakteryzować laureat ustanowionej przez Sejmik Województwa Małopolskiego międzynarodowej Nagrody Veritatis Splendor. Nazwisko zwycięzcy, którego – wzorem Jana Pawła II - można określić mianem człowieka dialogu, poznamy 17 października, niemal 38 lat po wyborze Karola Wojtyły na papieża.

13 autorytetów z międzynarodowych środowisk intelektualnych, społecznych i kultury, w tym m.in.: ks. prof. Michał Heller – zdobywca nagrody Templetona zwanej teologicznym Noblem, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska-Okońska, włoski minister kultury Rocco Buttiglione i kardynał Stanisław Dziwisz zasiądzie w Kapitule Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor ustanowionej przez samorząd Małopolski. Pracom kapituły będzie przewodniczyć marszałek Małopolski Jacek Krupa. Pierwszego laureata nagrody poznamy jeszcze w tym roku.

Page 1 of 2

Logo Województwa Małopolskiego

Organizator

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

www.malopolska.pl  

 

 

Polityka prywatności

Logo Instytutu Jana Pawła 2

Realizator

INSTYTUT DIALOGU MIĘDZYKULTUROWEGO
IM. JANA PAWŁA II W KRAKOWIE

ul. Totus Tuus 30, 30-610 Kraków
tel:  +48 12/422 03 44
fax: +48 12/ 619 87 87
www.idmjp2.pl